2 letnie dziecko nie chce pić

Kiedy mój młodszy syn miał dwa lata, picie czegokolwiek było dla niego największą zmorą, a dla mnie prawdziwą udręką. Codziennie starałam się wymyślić nowy sposób, żeby go przekonać do picia wody czy soku, ale on za każdym razem odmawiał. Pewnego popołudnia, po wielu nieudanych próbach, byłam naprawdę sfrustrowana.

Przygotowałam jego ulubiony kubek z bajką i nalałam do niego świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy, mając nadzieję, że to go skusi. Zaczęłam opowiadać mu historię o dzielnym bohaterze z jego ulubionej książeczki, który zawsze miał przy sobie magiczny kubek pełen soku, dodający mu siły. Syn spojrzał na mnie z zaciekawieniem, ale nadal nie chciał pić. Czułam się jakbym rozmawiała ze ścianą.

Postanowiłam spróbować innej metody. Zabrałam go do kuchni i zaproponowałam, że razem przygotujemy „magiczny napój”. Pozwoliłam mu wrzucić kilka kostek lodu do kubka, dolać trochę wody i dodać kawałki owoców. To zajęcie sprawiło mu ogromną frajdę. Na końcu powiedziałam: „Teraz spróbuj, jaki jest pyszny!” Ku mojej uciesze, wziął kilka łyków. Byłam gotowa tańczyć z radości.

Dlaczego nawadnianie jest ważne dla dziecka?

Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie dziecka na wodę wynosi około 10 – 15 proc. jego masy ciała. Jest to o wiele większa wartość w porównaniu z osobami dorosłymi, u których to samo zapotrzebowanie wynosi 2 – 4 proc. masy ciała. Z tego powodu muszę mieć cały czas na uwadze, że moje dziecko potrzebuje więcej płynów, niż mogłoby się to wydawać. Zbilansowana dieta oraz odpowiednie nawodnienie jest podstawą zdrowego rozwoju dziecka i minimalizowania ryzyka zapadnięcia przez niego na różnego rodzaju choroby.

Należy pamiętać, że w czasie upałów lub choroby ilość płynów powinna być wyższa. Odwodnienie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, wpływając na funkcjonowanie różnych narządów, powodując zaburzenia układu moczowego, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.

Przyczyny niechęci dziecka do picia wody

Istnieje wiele możliwych przyczyn niechęci dziecka do picia wody. Czasem dziecku może nie smakować herbata czy sok, który mu się podaje. Warto wtedy zmienić rodzaj serwowanego napoju i próbować różnych smaków. Wiele dzieci ma problem z piciem wody mineralnej, ponieważ wolą słodzone napoje. W takim przypadku nie można rezygnować z podawania wody, ponieważ niewskazane jest picie przez najmłodszych jedynie słodkich soków i napojów. Maluch może być niechętny do picia z powodu złych doświadczeń, np. gdy wcześniej pił wodę, która mu nie smakowała.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Aby zachęcić niechętne do picia wody dziecko, można podawać mu płyny w jego ulubionym kubku czy bidonie, może to być gadżet z motywem ulubionej bajki. Dobrą praktyką jest picie wody wraz z dzieckiem, co uczy je, że trzeba wypijać odpowiednie ilości płynów.

Metodą na „przemycenie” dodatkowych płynów jest dawanie dziecku do jedzenia warzyw i owoców bogatych w wodę, jak np. arbuz, truskawki, ogórek, cukinia, kalafior, pomidor. Można także dodawać do wody odrobinę soku lub niskosłodzonego syropu, aby poprawić jej smak.

gdy 2 letnie dziecko nie chce pić

Moje dwuletnie dziecko często odmawia picia wody. Próbuję różnych sposobów, aby zachęcić je do regularnego nawadniania organizmu. Podaję wodę w ulubionych naczyniach, piję razem z nim, a także podaję mu owoce i warzywa bogate w wodę. Czasem dodaję do wody odrobinę soku lub syropu, aby poprawić jej smak. Mimo to dziecko wciąż niechętnie sięga po wodę. Muszę być cierpliwy i systematyczny w swoich działaniach, aby wypracować u niego zdrowy nawyk picia odpowiedniej ilości płynów.

Nawadnianie dziecka podczas choroby

Kiedy dziecko jest chore, zwłaszcza przy wymiotach i biegunkach, szczególnie trzeba zadbać o jego nawodnienie, nawet gdy nie chce pić. Przy problemach żołądkowo-jelitowych odwodnienie może postępować w niebywale szybkim tempie. Powinno się wtedy podawać dziecku chociaż po kilka łyżeczek płynu co parę minut, jeśli nie chce wypić większej ilości wody ze szklanki czy kubka. Podawać można wtedy dziecku przestudzoną herbatę miętową lub słabą czarną herbatę. Bardzo pomocne są też płyny nawadniające z elektrolitami, które można kupić w aptece.

Objawy odwodnienia u dziecka

Odwodnienie organizmu to groźny stan, podczas którego tracimy w krótkim czasie dużą ilość płynów. Szczególnie niebezpieczny u dzieci, gdyż woda stanowi nawet 75 procent ich ciała (u noworodków; u dorosłych 60 procent). Objawy odwodnienia u dziecka to m.in. nadmierne pobudzenie, splątanie, halucynacje, drgawki, a w dalszej kolejności (gdy odwodnienie komórek będzie już znaczne) śpiączka. Może także wystąpić tachykardia, czyli przyspieszone tętno, a także zmniejszenie ilości oddawanego moczu.

Ile wody powinno pić dziecko?

Według Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca się następujący poziom przyjmowania płynów przez dzieci:

  • dzieci w wieku 2 – 3 lata – 1300 ml
  • dzieci w wieku 4 – 8 lat – 1600 ml
  • dziewczynki w wieku 9 – 13 lat – 1900 ml
  • chłopcy w wieku 9 – 13 lat – 2100 ml

Popularnym sposobem obliczania zapotrzebowania na wodę przez dzieci jest metoda Hollidaya i Segara. Oblicza się to na podstawie masy ciała dziecka, gdzie przy wadze od 1 do 10 kg na jeden kilogram ciała przypada zapotrzebowanie na 100 ml wody.

Rodzaje odwodnienia i działanie na organizm

Odwodnienie może być hipertoniczne lub hiptoniczne. Odwodnienie hipertoniczne występuje, gdy organizm straci zbyt dużo wody lub nie otrzyma jej w wystarczającej ilości. Zmniejsza się wtedy objętość płynu zewnątrzkomórkowego, co powoduje wzrost stężenia elektrolitów, głównie sodu. Różnica stężeń między płynami spowoduje „zassanie wody” z komórek, pozostawiając je odwodnione. To bardzo niebezpieczne, ponieważ źle funkcjonujące komórki wpływają na pracę całego organizmu.

Jak sprawdzić czy dziecko pije wystarczająco dużo wody?

Jedną z metod sprawdzenia, czy dziecko pije wystarczającą ilość wody jest odmierzenie rano dwóch litrów wody i odlanie części do garnuszka lub dzbanka, który postawisz w łatwo dostępnym dla dziecka miejscu. W trakcie dnia, wodę z tego naczynia wlewaj w bidon dziecka, a pod koniec dnia sprawdź, ile wody zostało w większym naczyniu. W ten sposób zobaczysz, czy ilość wody, która została powinna napawać niepokojem czy też nie ma się o co martwić. Dziecko powinno wypijać odpowiednią ilość wody w zależności od swojego wieku i masy ciała.

Autorka bloga
Cześć! Mam na imię Ania i jestem mamą dwóch urwisów, którzy codziennie udowadniają mi, że kawa nie jest wcale tak ważna jak wygrana w „kto krzyczy głośniej”. Zawodowo przedszkolanka i nauczycielka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *